Ahjupraadide küpsetamisest Kamado Joe’s

  • Enne küpsetamist võiks ahjupraad umbes paar tundi toasoojas seista.
  • Kuumuta Kamado Joe grillahi 120 kraadini. Aseta ahjupraad kiviplaatide (st kuumusdeflektorite) kohale grillresti peale küpsema. Ahjuprae alla võid panna ka fooliumvanni tilkuva rasva kogumiseks, kuid see ei ole ainuvajalik. Kui soovid rohkem suitsu siis võib rasv tilkuda ka fooliumiga kaetud kiviplaatidele.
  • Küpseta liha ca 3-6 tundi (küpsetamisaeg sõltub liha tüübist, kaalust ja paksusest) 120°C juures, seejärel tõsta ahjus temperatuuri (võttes välja kiviplaadid) ja pruunista liha otse süte kohal ca 5 minutit — nii saad liha pealispinnale ilusa pruunistuse.
  • Peale küpsetamist peab liha saama ka tõmmata toatemperatuuril, et lihamahlade liikumine peatuks, maitse täiustuks ja et liha lahti lõigates liigselt mahlasid ei kaotaks. Ärge pange liha kinnisesse kaussi või potti tõmbama — nii kaotate liha mahlasust ja saate tulemuseks haudunud maitsega liha. Siin sõltub nii ka lihatüübist, kui on tegu aba- või tagatükiga võib tõmbamise ajaks katta liha nt fooliumiga, et see veelgi pehmeneks. Samas kaotate siis krõbeda pruunistuse. Eks see on ka valikute küsimus, kas eelistate üdini pehmet liha või grillihõngulist krõbeda pruunistusega liha pealispinda. Arvestage sellega, et liha küpseb seest edasi ka nn tõmbamise ajal.
  • Liha sisetemperatuuri mõõtmiseks on hea kasutada pulktermomeetrit (nt Thermapen). Kui küpsetate liha, mis peaks olema nn rebitav (üdini pehme) siis peaks saavutama liha sisetemperatuuriks umbes +94…+98 C (tooraineks nt sea küljetükk, -abatükk, -kaelakarbonaad või mõni muu veidi rasvasem lihatükk), kui küpsetate nt veise rinnaliha või sea tagatükki siis liha sisetemperatuuriks +85…+90 C — kõigi nende puhul on oluline, et küpsetamine toimuks madalal kuumusel (ahjus +100…+120 C), et saaksime tulemuseks pehme ja mahlase liha. Juhul kui soovite teha kiire küpsetamise (nt paari tunniga) siis võib küpsetada ka ca +200…+220 kraadises ahjus, kuid sel juhul peaks näiteks sea tagatükist valmistatud ahjuprae välja võtma umbes +72..+75 kraadise sisetemperatuuriga, muidu saate tulemuseks liiga kuiva liha.
  • Sealiha ja linnuliha soovitame toiduohutuse eesmärgil küpsetada alati vähemalt +72 kraadini, kuid näiteks veise- ja lambaliha võite jätta ka seest pooltooreks ehk medium’iks (+60…+65 C).
  • Liha viilutage ristikiudu — nii lühendate lihaskiudusid tehes portsjontükid õrnemaks ja pehmemaks. Lõigake liha terava noaga, et mitte närustada lõikepinda.

      Talvise grillimise lisa-nipid:

      Vali grillimiseks tuulevaikne koht ja pane end soojalt riidesse.
      • Grillsütt tasub hoida kuivas kohas, sest nõnda süttib see kiiremini.
      • Talvel on hea kasutada kaanega söegrilli. Eelistatuim ongi just keraamiline kamado-tüüpi grillahi Kamado Joe  millel on paksud seinad ja ülihea kuumapüsivus/hermeetilisus ka kõige suurema pakasega.
      • Tõsta grillil kaant ainult siis, kui seda on tõesti vaja teha.
      • Ära unusta head tuju ja lonksukest külmarohtu!