Enn Tobrelutsu 15 grillinippi:

 1. Lase lihal enne grillimist umbes kaks tundi toasoojas seista, nii ei toimu järsku temperatuuri muutust (pruunistus toimub kiiremini, kuumus ei kõrveta nii liigselt liha ja seetõttu saab liha pehmem ja mahlasem).
 2. Grillsöe süütamiseks saab kasutada ökoloogilisi narmendavaid süütepulkasid või hoopiski gaasi-leeklampi. Kuid korralik suuretükiline grillsüsi GRILLEP süttib väga lihtsalt ka toiduõli ja paberituustiga, asetades grillsöed püramiidikujuliselt grillahju söerestile, kui süsi on hõõguma hakanud sega seda ja jaota ühtlaselt grillil, seda eriti kui soovid saavutada kiiremini ühtlaselt hõõguvat grillsütt. Aeglaseks küpsetamiseks ära süüta kõike sütt korraga. Kvaliteetse grillsöe süütamiseks kulub vaid 5 minutit. www.grillep.com
 3. Aseta liha grillile alles siis, kui grillrest on kuum, terasharjaga puhastatud ja rätikuga või majapidamispaberiga puhtaks nühitud. Juhul kui kasutad malmresti siis määri see kergelt toiduõliga!
 4. Pruunista liha alguses kõrgemal kuumusel ühelt küljelt ja siis teiselt küljelt – nii saad isuäratava triibulise välimuse. Võid keerata liha vajadusel ka mitu korda, oluline, et liha ära ei kõrbeks.
 5. Peale liha pruunistamist tõsta liha grilli vähem kuumemale alale või kõrgemal asetsevale restile järelküpsema, sulge grillikaas.
 6. Ideaalse grillihõngu ja mahlasuse säilitamiseks ära kuhja liha järelküpsetamise ajal üksteise peale ega ära pane grill-liha poti sisse nn tõmbama.
 7. Suuremat steiki võid küpsetada ka tagurpidi (reverse) meetodil, st algul madalal kuumusel ja siis viimases lõpus kõrgel kuumusel — nii saad eriti ilusa grillresti mustri, ühtlasemalt küpsenud ja pehmema liha.
 8. Grill-liha küpsust saab kontrollida hinnates liha pinna pruunistusastet (kergitades kergelt lihalõigu ühte äärt). Samuti saab sellest aru näpuga liha katsudes, kuid selleks on vaja õiget tunnetust, mis tekib kogemustega. Lihtsaim versioon on kasutada liha sisetermomeetrit Thermapen. Grill-ribid on valmis kui ribikondiotsad on veidikene liha küljest lahti tulnud ja ribikontide vaheline liha on näpuga katsudes pehme.
 9. Liha pööramiseks kasuta mugavaid grilltange, mitte kahvlit. Toorete grillvorstide jaoks on parim kasutada lapiku otsaga mitte-sakilisi grilltange.
 10. Peenikeses lambasooles toorvorstid aseta grillile nii, et need oleksid ühte pidi kaardus – siis on hea lapikute tangidega ühekorraga mitu vorsti ringi keerata ja ei pea neid ühe kaupa liigutama.
 11. Kui kuumus läheb liiga suureks ja lihast eralduv rasv on sütel põlema läinud, saab leeki summutada grillile kaane peale asetamisega ja ventilatsiooniavade sulgemisega, kuid äärmisel vajadusel pritspudelist ka veega või õllega.
 12. Maitsesuitsu saamiseks saab kasutada puutükikesi, laaste, maitsetaimi jms. Kuid tihtilugu ei olegi mõtet lisasuitsu tekitada, sest liha enda grillimisest tekib juba piisavalt loomulikku suitsu, mis annab lihale mõnusa grilliaroomi ja ilusa välimuse. Liige suits ei ole ka tervisele kasulik!
 13. Toiduohutuse tagamiseks tuleks kõikide küpsetusviiside puhul saavutada liha sisetemperatuuriks 71°C (küps ehk welldone), kuid veise- ja lambaliha (sh pardifilee) soovitame küpsetada poolküpseks (medium, liha sisetemperatuur 60-65°C) ja/või pooltooreks (rare, liha sisetemperatuur 50-55°C).
 14. Enne söömist võiks lasta valmisküpsenud lihal 5–10 minutit toatemperatuuril tõmmata, et lihamahlade liikumine peatuks ja maitse oleks parem ning liha pehmem ja mahlasem. Samas ärge sel laske liigselt jahtuda, vaid sööge kuumalt
 15. Parimad grillahjud, grillitarvikud (sh JoeTisserie, DoJoe, iKamand jne) ja grillinipid leiad Enn Tobrelutsu e-poest www.bbqentertainment.com / www.e-bbq.ee. Küsi ka muid grillimisalaseid näpunäiteid otse Ennult: ja ära unusta, et „BBQ is a great lifestyle, not just for fun!“